1A

Alternatywa dla wirtualizacji

Wraz z przetwarzanymi informacjami w ramach procesów biznesowych, rośnie zapotrzebowanie na szybką, niezawodną oraz bezpieczną przestrzeń dyskową, niezbędną do ich przechowywania. Problem ten dotyka zwłaszcza przedsiębiorców z sektora MSP, którzy mają ograniczone możliwości techniczne i finansowe.

Czytaj więcej

2B

Co zrobić aby zapisane dane nie przepadły?

Na koniec roku 2012 łączna liczba zapisanych danych sięgnie 2500 eksabajtów. Przeciętnemu Kowalskiemu ciężko nawet sobie wyobrazić taką liczbę, a jeszcze ciężej przychodzi świadomość, że w ciągu 5 lat dane, o których mowa, mogą fizycznie zniknąć ze względu na niską żywotność najczęściej stosowanych nośników danych tj. dysków twardych oraz płyt CD i DVD.

Czytaj więcej

file1561263248324

Business Intelligence dla każdego

Analiza danych wewnątrz przedsiębiorstw staje się coraz bardziej istotnym elementem w budowaniu odpowiedniej pozycji na rynku. Jeszcze kilka lat temu rozwiązania typu Business Intelligence były tworzone z przeznaczeniem dla wielkich firm. Ostatnie lata przynoszą nam odwrócenie trendu i przygotowanie produktów z myślą o przedsiębiorstwach pochodzących z sektora MSP.

Czytaj więcej

file2811310649672

BYOD a bezpieczeństwo

Stabilność i odpowiednie zabezpieczenie danych wewnątrz firmy - to bez wątpienia jedne z najważniejszych zagadnień w dobie cyfrowego obiegu informacji i zagrożeń cyberprzestępstwami. Czy pracodawca naraża się na spore ryzyko zezwalając swoim pracownikom na pracę wg. modelu Bring-Your-Own-Device (przynieś swoje własne urządzenie)?

Czytaj więcej
Text Size

CWEP - Portal dla przedsiębiorców

System planowania zasobów przedsiębiorstwa - ERP

ERP (ang. Enterprise Resource Planning) czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa, tłumaczone też jako zaawansowane zarządzanie zasobami - to klasa systemów informatycznych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem lub wspomagających współdziałanie grupy współpracujących ze sobą przedsiębiorstw, przez gromadzenie danych oraz umożliwienie wykonywania na nich operacji.

Systemy klasy ERP wspierają biznes między innymi poprzez efektywne przetwarzanie zleceń oraz harmonogramowanie produkcji, analizowanie i zarządzanie procesami biznesowymi, synchronizację pracy działów przedsiębiorstwa/departamentów (np. finansowego, HR) z potrzebami i wydajnością jednostek produkcyjnych, monitorowanie, wymianę i śledzenie informacji w obrębie firmy.

Systemy klasy ERP wywodzą się z systemów wspomagających zarządzanie produkcją. Jednakże obecnie mogą być wykorzystywane zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, o różnych typach produkcji, ale też w przedsiębiorstwach nieprodukcyjnych (usługowych, dystrybucyjnych) a nawet organizacjach rządowych lub non-profit. W Polsce nie wszystkie firmy posiadają system tej klasy. Inaczej sytuacja ta ma się w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej.

Korzyści płynące z wdrożenia systemu klasy ERP są bardzo duże. Jednak pełne zadowolenie z wdrażanej aplikacji zostaje osiągnięte tylko wtedy, gdy jest ona odpowiednio dopasowana do profilu działalności firmy. Zgodnie z badaniami, tylko 25% firm, w których wdrożono system ERP jest w pełni usatysfakcjonowanych. Główną przyczyną ich niezadowolenia jest niedostateczne dostosowanie systemu do ich specyfiki. System planowania zasobów przedsiębiorstwa musi być dopasowany do  pożądanego modelu działania przedsiębiorstwa tak, by wspomagał w obsłudze jak największą część działalności operacyjnej firmy.

Reasumując, zadaniem systemu klasy ERP jest optymalne wykorzystanie zasobów, uporządkowanie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie oraz dostarczenie kierownictwu niezbędnych informacji ułatwiających podejmowanie decyzji. Trzeba pamiętać, że dobrze dobrany system będący podstawowym narzędziem codziennej pracy pomoże skoncentrować się na istocie działalności przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do źle wybranego, stwarzającego problemy, budzącego negatywne emocje i generującego dodatkowe koszty.

Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego
pasek logo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Państwa

www.rpo.podkarpackie.pl

KONTAKT

Stowarzyszenie "Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości"
ul. K. Hoffmanowej 19
35-016 Rzeszów
tel.: +48 17 853 66 72
faks: +48 17 852 54 29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.cwep.eu