1A

Alternatywa dla wirtualizacji

Wraz z przetwarzanymi informacjami w ramach procesów biznesowych, rośnie zapotrzebowanie na szybką, niezawodną oraz bezpieczną przestrzeń dyskową, niezbędną do ich przechowywania. Problem ten dotyka zwłaszcza przedsiębiorców z sektora MSP, którzy mają ograniczone możliwości techniczne i finansowe.

Czytaj więcej

2B

Co zrobić aby zapisane dane nie przepadły?

Na koniec roku 2012 łączna liczba zapisanych danych sięgnie 2500 eksabajtów. Przeciętnemu Kowalskiemu ciężko nawet sobie wyobrazić taką liczbę, a jeszcze ciężej przychodzi świadomość, że w ciągu 5 lat dane, o których mowa, mogą fizycznie zniknąć ze względu na niską żywotność najczęściej stosowanych nośników danych tj. dysków twardych oraz płyt CD i DVD.

Czytaj więcej

file1561263248324

Business Intelligence dla każdego

Analiza danych wewnątrz przedsiębiorstw staje się coraz bardziej istotnym elementem w budowaniu odpowiedniej pozycji na rynku. Jeszcze kilka lat temu rozwiązania typu Business Intelligence były tworzone z przeznaczeniem dla wielkich firm. Ostatnie lata przynoszą nam odwrócenie trendu i przygotowanie produktów z myślą o przedsiębiorstwach pochodzących z sektora MSP.

Czytaj więcej

file2811310649672

BYOD a bezpieczeństwo

Stabilność i odpowiednie zabezpieczenie danych wewnątrz firmy - to bez wątpienia jedne z najważniejszych zagadnień w dobie cyfrowego obiegu informacji i zagrożeń cyberprzestępstwami. Czy pracodawca naraża się na spore ryzyko zezwalając swoim pracownikom na pracę wg. modelu Bring-Your-Own-Device (przynieś swoje własne urządzenie)?

Czytaj więcej
Text Size

CWEP - Portal dla przedsiębiorców

Cloud Computing

Najprostszym przykładem są usługi przechowywania plików takie jak Dropbox, Google Drive, czy Sky Drive. Użytkownicy końcowi nie muszą zaopatrywać się w specjalistyczne i drogie  serwery gwarantujące bezpieczeństwo przechowywanych danych jak i kadrę pracowników których zadaniem jest ich administracja i zapewnienie poprawnego działania. W przypadku „chmury” przechowywującej pliki niewątpliwą zaletą jest synchronizacja danych pomiędzy rożnymi urządzeniami.

Użytkownik ma dostęp do plików z laptopa, tabletu, lub telefonu typu smart w każdej chwili bez względu na to gdzie się obecnie znajduje. Użytkownicy końcowi mają również możliwość przetwarzania tego samego pliku jednocześnie, co w przypadku standardowych rozwiązań jest trudne do osiągnięcia. Bardziej skomplikowane usługi takie jak np. Microsoft Office365 lub Google Docs zapewniają przestrzeń do przechowywania plików jak i aplikacje do ich tworzenia.

Firma chcąca zapewnić pracownikom dostęp do pakietu biurowego jest zmuszona na zakup kosztownych licencji oprogramowania. W przypadku cloud computing opłacana jest możliwość korzystania z usługi, zapewniającej dostęp do aplikacji (ang. Software as a Service), w formie miesięcznej opłaty abonamentowej, do używania której często wystarczy jedynie przeglądarka internetowa.

Praca przy pomocy „chmury” ma też swoje wady, jedną z największych jest ograniczenie na poziomie używanych aplikacji. Niestety, usługodawcy nie dają możliwości używanie aplikacji firm trzecich za pomocą ich chmury obliczeniowej, co w pewnych przypadkach może generować dodatkowe koszty związane z zakupem licencji na dodatkowe oprogramowanie, lub wykupienie dodatkowej usługi u innego dostawcy.

Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego
pasek logo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Państwa

www.rpo.podkarpackie.pl

KONTAKT

Stowarzyszenie "Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości"
ul. K. Hoffmanowej 19
35-016 Rzeszów
tel.: +48 17 853 66 72
faks: +48 17 852 54 29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.cwep.eu