W Polsce aktualnie mamy ponad kilkanaście tysięcy e-sklepów i ich liczba stale rośnie. Przeważają sklepy będące na rynku powyżej dwóch lat. Liczba produktów w badanych e-sklepach jest bardzo różna. Aż 22% sklepów posiada w swojej ofercie mniej niż 100 produktów. Najczęściej sprzedawanym asortymentem jest dziś odzież i obuwie, wyposażenie domu oraz artykuły dla dzieci. Przeważnie korzystają one z platform e-commerce (78%) i z własnego e-sklepu (77%). Wśród polskich MŚP działających na rynku e-commerce aż 89% z nich zatrudnia do 9 osób, a w tym liczną grupę stanowią przedsiębiorstwa jednoosobowe. U 39% badanych sprzedaż internetowa w I. połowie 2014 roku w porównaniu do I. połowy 2013 roku wzrosła. Jednak niepokojącym jest fakt, że aż u 21% badanych sprzedaż ta spadła.
Badanie pokazało również, że liczba zamówień w I. półroczu 2014 roku nie była zbyt imponująca. 39% badanych e-sklepów zrealizowało mniej niż 500 zamówień – a to daje mniej niż 3 transakcje na dzień. Natomiast średnia wartość zamówienia u większości ankietowanych wynosi mniej niż 100 zł. Tylko w co piątym sklepie średnia wartość koszyka przekracza 200 zł.
Obecnie coraz bardziej popularne zarówno w Polsce jak i całej Europie stają się surfowanie oraz zakupy w Internecie przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych. Szybkie tempo wzrostu odwiedzin mobilnych oraz rosnąca liczba sprzedanych smartfonów w Polsce wróży dynamiczny rozwój m‑commerce. Jednak jak pokazuje badanie nie wszystkie e-sklepy są na to gotowe. Obecnie w dużej mierze witryny sklepów nie są dostosowane do możliwości ekranowych smartfonów.
Z raportu wynika również ogromna potrzeba edukacji e-przedsiębiorców, gdyż ukazał on ich dużą niewiedzę z zakresu obowiązującego prawa. Zdecydowana większość prowadzących handel w internecie nie zna najważniejszych aktów prawnych a ich potrzeba wiedzy ogranicza się do zagadnień dotyczących prowadzenia działalności, wprowadzania produktu do obrotu czy też płacenia podatków.
Wiele MŚP chciałoby zwiększyć dochody z e-handlu, lecz owe przedsiębiorstwa nie za bardzo wiedzą jak to zrobić. Wyspecjalizowana wiedza nie jest szeroko dostępna lub trzeba za nią dużo zapłacić. Rozwiązaniem są szkolenia realizowane w ramach projektu PECOS4SMEs dotyczące zmian strategii sprzedaży i marketingu. PECOS4SMEs - Personalised e-Commerce Strategies for SMEs jest międzynarodowym projektem rozwoju innowacji realizowanym przez 7 państw z Unii Europejskiej w ramach programu Leonardo da Vinci Uczenie się przez całe życie. Koordynatorem jest włoski partner Eurocea Merchant Srl. Pozostali partnerzy projektu to Crystal Clear Soft z Grecji, Danmar Computers z Polski, European Business & Innovation Centre Network z Belgii, FAVINOM Conultancies z Cypru, OAKE Associates Ltd. z Wielkiej Brytanii oraz Ohennennoh BV z Holandii. Zainteresowanych zapraszamy na stronę projektu http://pecos4smes.eu oraz bloga http://www.secssells.com.
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego | ||
![]() Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Państwa |
Stowarzyszenie "Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości"
ul. K. Hoffmanowej 19
35-016 Rzeszów
tel.: +48 17 853 66 72
faks: +48 17 852 54 29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.cwep.eu