1A

Alternatywa dla wirtualizacji

Wraz z przetwarzanymi informacjami w ramach procesów biznesowych, rośnie zapotrzebowanie na szybką, niezawodną oraz bezpieczną przestrzeń dyskową, niezbędną do ich przechowywania. Problem ten dotyka zwłaszcza przedsiębiorców z sektora MSP, którzy mają ograniczone możliwości techniczne i finansowe.

Czytaj więcej

2B

Co zrobić aby zapisane dane nie przepadły?

Na koniec roku 2012 łączna liczba zapisanych danych sięgnie 2500 eksabajtów. Przeciętnemu Kowalskiemu ciężko nawet sobie wyobrazić taką liczbę, a jeszcze ciężej przychodzi świadomość, że w ciągu 5 lat dane, o których mowa, mogą fizycznie zniknąć ze względu na niską żywotność najczęściej stosowanych nośników danych tj. dysków twardych oraz płyt CD i DVD.

Czytaj więcej

file1561263248324

Business Intelligence dla każdego

Analiza danych wewnątrz przedsiębiorstw staje się coraz bardziej istotnym elementem w budowaniu odpowiedniej pozycji na rynku. Jeszcze kilka lat temu rozwiązania typu Business Intelligence były tworzone z przeznaczeniem dla wielkich firm. Ostatnie lata przynoszą nam odwrócenie trendu i przygotowanie produktów z myślą o przedsiębiorstwach pochodzących z sektora MSP.

Czytaj więcej

file2811310649672

BYOD a bezpieczeństwo

Stabilność i odpowiednie zabezpieczenie danych wewnątrz firmy - to bez wątpienia jedne z najważniejszych zagadnień w dobie cyfrowego obiegu informacji i zagrożeń cyberprzestępstwami. Czy pracodawca naraża się na spore ryzyko zezwalając swoim pracownikom na pracę wg. modelu Bring-Your-Own-Device (przynieś swoje własne urządzenie)?

Czytaj więcej
Text Size

CWEP - Portal dla przedsiębiorców

Co zrobić aby zapisane dane nie przepadły?

Na koniec roku 2012 łączna liczba zapisanych danych sięgnie 2500 eksabajtów. Przeciętnemu Kowalskiemu ciężko nawet sobie wyobrazić taką liczbę, a jeszcze ciężej przychodzi świadomość, że w ciągu 5 lat dane, o których mowa, mogą fizycznie zniknąć ze względu na niską żywotność najczęściej stosowanych nośników danych tj. dysków twardych oraz płyt CD i DVD.

Paradoksem jest fakt, że według przeprowadzonych badań zarówno prywatni użytkownicy jak i przedsiębiorcy wciąż najchętniej archiwizują dane na płytach CD i DVD – nośnikach, których trwałość jest jeszcze krótsza niż dysków trwałych. Wynika z tego, że najczęściej przechowujemy dane na nośnikach, które wcale nie są godne zaufania.

Cyfrowe przechowywanie danych wymaga od użytkowników ciągłego monitorowania np. w postaci tworzenia kopii zapasowych. Kto w dzisiejszych czasach ma na to czas? Niewiele osób, dlatego też zastosować należy relatywnie niedrogie rozwiązania, które umożliwią długotrwałą, a przede wszystkim bezpieczną archiwizację naszych danych. Są to specjalne typy dysków/płyt przystosowanych do odczytu w standardowych napędach optycznych oraz specjalistyczne dyski typu flash.

Jakie czynniki wpływają na to, że tradycyjne nośniki informacji nie są przystosowane do długotrwałego przechowywania danych? W przypadku dysków twardych są to: wilgoć, wysoka temperatura, wstrząsy czy też uderzenia. Dodatkowym czynnikiem, który może w konsekwencji doprowadzić do tego, że stracimy ważne dane firmowe lub prywatne może być korozja złączy.

W przypadku płyt CD i DVD możemy śmiało mówić o większej liczbie zalet, gdyż są one niezależne od ekonomicznych uwarunkowań. Procesy zapisu danych i ich odczytu są całkowicie standardowe, a w przypadkach wyjątkowych, zawsze można skorzystać z mikroskopu elektronowego do ich odczytu. Do długiej archiwizacji przeznaczone są specjalne płyty, znacząco różniące się od tych, które kupujemy na co dzień w sklepach. W przypadku standardowych płyt po kilku latach od zapisu, może nas spotkać przykra niespodzianka w postaci problemów z odzyskaniem danych.

Archiwizacja danych to proces bardzo ważny zarówno dla prywatnych użytkowników jak i dla każdego przedsiębiorcy. W związku z zaprezentowanymi powyżej argumentami dotyczącymi możliwości utraty zapisanych informacji, należy podejść to tego tematu z należytą starannością. W chwili obecnej na rynku funkcjonuje już kilka rozwiązań, które dają nam większą pewność niż standardowe rozwiązania. Pierwszym z nich są specjalistyczne dyski typu flasz, które coraz częściej stają się powszechnym rozwiązaniem. Osiągane wskaźniki gwarantują stały wzrost liczby użytkowników. Nowością dla niektórych mogą być płyty M-Disc oraz GlassMasterDisc. W pierwszym przypadku dane zapisywane są w warstwie materiału podobnego do kamienia. Gwarancja jaką dają producenci to 1000 letnia trwałość. W drugim przypadku dane zapisywane są na warstwie specjalnego szkła i producent gwarantuje trwałość ponad 1000 lat na Ziemi i w kosmosie.

Bezpieczeństwo prywatnych danych oraz informacji przechowywanych firmie to tematy istotne i często poruszane, dlatego też należy zwrócić na nie szczególną uwagę i skorzystać z rozwiązań, które zagwarantują nam odpowiednią jakość.

Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego
pasek logo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Państwa

www.rpo.podkarpackie.pl

KONTAKT

Stowarzyszenie "Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości"
ul. K. Hoffmanowej 19
35-016 Rzeszów
tel.: +48 17 853 66 72
faks: +48 17 852 54 29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.cwep.eu