Text Size

Artykuły

Alternatywa dla wirtualizacji

Wraz z przetwarzanymi informacjami w ramach procesów biznesowych, rośnie zapotrzebowanie na szybką, niezawodną oraz bezpieczną przestrzeń dyskową, niezbędną do ich przechowywania. Problem ten dotyka zwłaszcza przedsiębiorców z sektora MSP, którzy mają ograniczone możliwości techniczne i finansowe.

Odpowiednie zabezpieczenie ważnych dla danego przedsiębiorcy informacji wymaga często zastosowania drogich i kosztownych sieci SAN. Są to rozwiązania bardzo wydajne, gwarantujące wysokie bezpieczeństwo przechowywanych danych, niemniej jednak, z uwagi na wysokie koszty wdrożenia i utrzymania, stosowane są wyłącznie przez duże firmy.

Alternatywą dla małych przedsiębiorców posiadających ograniczone możliwości, są serwery typu NAS, które mogą być kilkukrotnie tańsze, a szeroka funkcjonalność zaspokoi potrzeby niejednej firmy z sektora MSP. Z uwagi na różnorodność tych rozwiązań, znajdziemy na rynku produkt, który będzie bez problemu wpisywał się w branże, w której przyszło funkcjonować danemu podmiotowi.

Serwery NAS

Serwery klasy NAS maja przewagę nad standardowymi rozwiązaniami w postaci obsługi większej liczby dysków twardych, co wiąże się zdecydowanie z większą liczbą możliwych konfiguracji macierzy. W przypadku modeli wykorzystujących sześć lub więcej napędów, lista dostępnych trybów się wydłuża.

Głównym przeznaczeniem serwerów typu NAS jest bezpieczne przechowywanie informacji. Poza zabezpieczeniami sprzętowymi, rozwiązania te oferują odpowiednie aplikacje programowe. Zdecydowana większość z nich posiada opcję automatycznego tworzenia kopii bezpieczeństwa danych lub też możliwość konfiguracji magazynów dla usługi Time Machine. Istotną kwestią jest również fakt, iż przechowywane informacje mogą być replikowane do zdalnych serwerów, co docelowo zwiększa ich bezpieczeństwo w przypadku zdarzeń losowych.

Niewątpliwym atutem omawianych rozwiązań jest fakt, że wachlarz funkcjonalności nie ogranicza się jedynie do przechowywania informacji. Coraz częściej standardem staje się dostępność serwera WWW z obsługą języka PHP oraz bazą danych MySQL. Bardzo często serwery typu NAS stają się stacją monitoringu IP, kontrolerem domeny, a nawet serwerem poczty firmowej. Wspomniane serwery stają się bardzo ciekawą alternatywą cenową dla wirtualizacji. Przedsiębiorcy z sektora MSP posiadający ograniczone możliwości finansowe na pewno znajdą coś dla siebie.

 

Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego
pasek logo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Państwa

www.rpo.podkarpackie.pl