1A

Alternatywa dla wirtualizacji

Wraz z przetwarzanymi informacjami w ramach procesów biznesowych, rośnie zapotrzebowanie na szybką, niezawodną oraz bezpieczną przestrzeń dyskową, niezbędną do ich przechowywania. Problem ten dotyka zwłaszcza przedsiębiorców z sektora MSP, którzy mają ograniczone możliwości techniczne i finansowe.

Czytaj więcej

2B

Co zrobić aby zapisane dane nie przepadły?

Na koniec roku 2012 łączna liczba zapisanych danych sięgnie 2500 eksabajtów. Przeciętnemu Kowalskiemu ciężko nawet sobie wyobrazić taką liczbę, a jeszcze ciężej przychodzi świadomość, że w ciągu 5 lat dane, o których mowa, mogą fizycznie zniknąć ze względu na niską żywotność najczęściej stosowanych nośników danych tj. dysków twardych oraz płyt CD i DVD.

Czytaj więcej

file1561263248324

Business Intelligence dla każdego

Analiza danych wewnątrz przedsiębiorstw staje się coraz bardziej istotnym elementem w budowaniu odpowiedniej pozycji na rynku. Jeszcze kilka lat temu rozwiązania typu Business Intelligence były tworzone z przeznaczeniem dla wielkich firm. Ostatnie lata przynoszą nam odwrócenie trendu i przygotowanie produktów z myślą o przedsiębiorstwach pochodzących z sektora MSP.

Czytaj więcej

file2811310649672

BYOD a bezpieczeństwo

Stabilność i odpowiednie zabezpieczenie danych wewnątrz firmy - to bez wątpienia jedne z najważniejszych zagadnień w dobie cyfrowego obiegu informacji i zagrożeń cyberprzestępstwami. Czy pracodawca naraża się na spore ryzyko zezwalając swoim pracownikom na pracę wg. modelu Bring-Your-Own-Device (przynieś swoje własne urządzenie)?

Czytaj więcej
Text Size

CWEP - Portal dla przedsiębiorców

Chmura możliwości

Ciekawym modelem przetwarzania informacji jest tzw. cloud computing - do niedawna zarezerwowany jedynie dla dużych firm, obecnie wykorzystywany przez mniejsze przedsiębiorstwa, ułatwiając im skuteczną organizację pracy, pozwalając jednocześnie wykonywać zlecenia z dowolnego miejsca.

Pewność i szybkość dostępu

Zdecydowana większość firm oczekuje, aby nowoczesne technologie umożliwiały stały i szybki dostęp do niezbędnych informacji/danych oraz były gwarantem ich szybkiej wymiany bez względu na czas i miejsce. Ma to związek z kreowaniem nowego podejścia do wykonywanych obowiązków – bardziej mobilnego. Wszystkie wskazane powyżej właściwości są dostępne w formie usługi cloud computing. Tego typu rozwiązania z uwagi na bardzo wysokie koszty wdrożeń oraz długi okres zwrotu inwestycji były do tej pory niedostępne dla mniejszych przedsiębiorstw. Rozwój technologiczny jaki nastąpił w ostatnich latach, sprawił, że wprowadzono szereg rozwiązań, aby odpowiadały one specyficznym potrzebom MSP.

Rozwiązania jakie oferuje model cloud computing – to niedrogie i funkcjonalne narzędzia, które docelowo mają doprowadzić do rezygnacji z wydatków na własną, nową infrastrukturę IT. Zaoszczędzone dzięki temu środki, mogą być przeznaczone na inne cele rozwijające biznes.

Korzyści ekonomiczne

Przedsiębiorstwa, które skorzystały z funkcjonalności cloud computing, już po krótkim czasie zaczęły odczuwać konkretne korzyści ekonomiczne. Najważniejsze z nich to niewątpliwie koszty związane z infrastrukturą IT, które dzięki zastosowanemu modelowi mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Nieograniczone możliwości techniczne, zasoby, pozwalają również spokojnie myśleć nad niespodziewanym wzrostem popytu w branży. Elastyczność tego rozwiązania pozwala spokojne reagować na zachodzące zmiany, co na dłuższą metę może doprowadzić do zbudowania przewagi nad konkurencją.

Działania dostawców rozwiązań typu cloud computing zmierzające do poprawy świadomości na temat ich bezpieczeństwa, świadoma certyfikacja oraz zgodność z unijnymi i amerykańskimi standardami dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony danych pozwalają przypuszczać, że w najbliższym czasie będzie cieszyło się ono sporym zainteresowanie wśród MSP.

 

 

Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego
pasek logo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Państwa

www.rpo.podkarpackie.pl

KONTAKT

Stowarzyszenie "Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości"
ul. K. Hoffmanowej 19
35-016 Rzeszów
tel.: +48 17 853 66 72
faks: +48 17 852 54 29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.cwep.eu